Podatek u źródła zaliczany do kosztów
W niektórych przypadkach podatek u źródła zapłacony przez polski podmiot może być dla niego kosztem uzyskania przychodów
Generalną zasadą jest, że podatek dochodowy nie jest kosztem uzyskania przychodów. Inaczej wygląda niekiedy sytuacja w przypadku podatku dochodowego pobieranego u źródła.
Podatek ten winien być potrącony z zagranicznej faktury zakupowej i zapłacony w Polsce, o ile kontrahent nie przedstawi certyfikatu rezydencji podatkowej, co umożliwi rozliczenie podatku dochodowego w formie przewidzianej w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Niestety w wielu przypadkach kontrahent zagraniczny nie jest zainteresowany przekazaniem takiego certyfikatu, a nie zgadza się na zmniejszenie swojego wynagrodzenia o polski podatek. W sytuacji takiej polski podmiot staje przed wyborem - zapłacić podatek u źródła z własnych środków, albo zrezygnować z transakcji.
Z reguły to ostatnie nie wchodzi raczej w grę.
Pozostają wtedy dwa wyjścia. Pierwszym, bezpieczniejszym, jest takie skonstruowanie umowy z zagranicznym kontrahentem, aby wprost z niej wynikało, że wynagrodzenie dla zagranicznego kontrahenta jest wynagrodzeniem netto i że to polski podmiot ponosi ciężar wszystkich podatków w Polsce. Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że w sytuacjach takich zapłacony podatek u źródła wprost stanowi koszt uzyskania przychodów.
Z inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli takiej umowy z kontrahentem zawrzeć nie można. Jednak i tutaj, po spełnieniu przesłanek określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, można podatek u źródła zaliczyć do własnych kosztów. Warunkami skorzystania z tego prawa są:
- fakt, iż zapłata podatku u źródła wiąże się z transakcjami generującymi przychód (pozostającymi w związku z działalnością gospodarczą),
- do transakcji nie doszłoby, gdyby polski podmiot nie zgodził się pokryć podatku we własnym zakresie,
- wydatek na pokrycie podatku u źródła ponosi bezpośrednio podatnik, tak jak wszystkie inne koszty związane z transakcją i kwota ta nie jest mu w żaden sposób zwracana,
- wydatek ten jest właściwie udokumentowany, np. wyciągiem bankowym.
26.08.2019 r.